Erkeklerde saç dökülmesi maalesef kader gibi bişeydir. Çoğu kez saç dökülmesi yaşayan erkekler bu durumu kabullenmekte ve çözüm aramak yerine şapka, bere, topik gibi kolay yöntemlerle saç dökülmesini gizlemeye çalışmaktadırlar. Zaten asıl hatada burda başlamaktadır. Bu tarz uygulamalar saçlı derinin nefes almasını engelleyecek ve saç dökülmesi problemini daha da hızlandıracının farkında değillerdir.

Erkekler zaten erkek olduğunuz için kadınlara oranla daha fazla saç dökülmesi riskiyle karşı karşıya olunduğu unutulmamalıdır. Erkek olmanın kadınlara oranla en büyük fiziksel özelliği taşınılan hormonlardır ve erkeklerde bulunan bazı erkeklik hormonlarının seviyesinin daha yüksek olması saç dökülmesini tetikleyici özelliktedir.

Erkeklerde saç dökülmesinin başlıca sebepleri nelerdir ?

Erkeklerde saç dökülmesini dediğimiz gibi kadere bağlamak ve hiçbir tedavi edici yöntem kullanmamak kesinlikle çok büyük bir hatadır. Saç dökülme problemleri genelde mevsimsel olarak mevsim geçişlerinde başlayabilir. Mevsimsel dökülen saç problemini kalıcı saç dökülmesi olmadan durdurmak saçların tamamen kelleşmesinin önüne geçmenizi sağlayacaktır.

Mevsim geçişlerinde dökülen saçlar için en önemli ve %90 dan fazla şekilde saç dökülmesini tek bir seans prp tedavisi ile çözmek mümkündür. Uygulanan prp tedavisi ile saç kökü hücrelerinin yenilenmesi hızlandırılır ve mevsimsel geçişlere bağlı saç dökülmesi kalıcı saç dökülmesine dönmeden çözülmüş olacaktır.

Kullanılan şampuanlara dikkat edin ve özellikle saçlarınızı yıkarken ve kurulama sırasında dökülen elinize gelen saç adedini analiz edin. Analiz edilen saçların sayısında artış görüyorsanız kesinlikle şampuan değişimine gitmenizi önermekteyiz.

Kullandığınız şampuanları en fazla 10 günlük süreçlerle değerlendiriniz ve dökülmeyi artıran şampuanlardan uzak durunuz. Sonuç olarak vücut yapılarımız aynı olmadığından başka birinin çok memnun olduğu şampuan başka birinde tam ters etkiyi gösterebilmektedir.

Erkeklerde saç dökülmesinin tetikleyici diğer ve en önemli sebeblerin başında kullanılan saç jole’leri, saç wax’ları, çok fazla fön çekilmesi gibi dış etkenlerden kaynakladığı unutulmamalıdır. Tabi sonuçta etkileyici gözükmek ve bu saydığımız uygulamalarıda yapmak gerekir hiç yapmayın diyemeyiz ama mümkün olduğunca aza indirmek erkeklerde dış etkenler kaynaklı oluşabilecek saç dökülmesinin önüne geçmeye yardımcı olacaktır. Burda ailelerinde sorumluluğu öne çıkmakta ve çoçuklarımızı doğru bilgilendirmeliyiz. Örneğin çoçuklarımızı nasıl diş fırçalamadan yatırmıyorsak, yine jöle veya vax kullanmış çoçuklarımızı bu şekilde yatırmamalıyız.

Hormonal sebeblere bağlı saç dökülmesi kısaca kalıtsal olarak genlerimizde bulunan saç dökülme problemlerinin bile önüne geçmek mümkündür. Ailesinde saç dökülmesi problemi olan her erkeğin gelişim dönemi yani 18 – 20 yaş aralığını doldurur doldurmaz saçlarına bakım yapmaya başlaması gerekmektedir. Bu bakım ve tedaviler yılda belirli dönemlerde yapılarak ileriye yönelik saç dökülmesini önlemeye %99 oranında yardımcı olacaktır.

Kafaya alınan darbe, yanık veya saç kıran gibi diğer sebeblerden dolayı da saç dökülebilir. Bu durumların çözümüde dökülme olan alanın skar doku yani tamamen ölmememişse bölgesel saç ekimi ile sorun giderilebilir.

İstanbul saç ekim merkezi olarak önerilerimiz

Burada anlatmaya çalıştığımız ve bunun gibi onlarca nedene bağlı olarak Erkeklerde Saç Dökülmesi problemi yaşanabilir. Burda tercih ve tedavi seçenekleri saç dökülmesi yaşayan kişilere aittir. Saçların bakımını sağlayarak dökülmenin önüne geçilebilir veya seç ekimi yöntemi ile dökülme sonrası yeniden saç ektirerek sorunu çözebilirsiniz. Ama İstanbul Saç Ekim Merkezi olarak bizim önerimiz her zaman seyrek bile olsa kendi saçlarınızın ekim veya proteze ihtiyacınız kalmadan kurtarmanız olacaktır.

Saç ekimi lazımsa biz en iyisini yapacağımıza söz veririz ama önerimiz saçlarınız varken kıymetini bilip dökülmeden koruma yöntemlerini uygulamanızı önermekteyiz.