Saç ekimi günah mı  değil mi gibi konular saç ekimi düşünenlerin her zaman kafasını kurcalamaktadır. Aslında günah yada sevap nedir ? Neler günahtır ? Neler günah değildir ? bu ve buna benzer sorularının asla tam ve doğru cevabını bilmemiz mümkün değildir.

Saç ekimi düşünüldüğünde, İslam dinine göre kısaca bir günah tanımı yapacak olursak kişinin kendi bedenine zarar vermesi veya başkalarını kandırıcı hareketler ve davranışlar günah olarak tanımlanabilir.

Bu yönden bakıldığından saç ekimi kişinin bedenine asla kalıcı bir zarar vermemektedir. Buda dövme gibi bir işlemle de kıyaslanamaz doğal olarak ta zarar verilmez ve iz kalmayan yöntemdir. Saç ekiminde vücut asla zarar görmediğinden dolayı da İslam’a göre sakıncası yoktur diyebiliriz.

İlahiyatçılar saç ekim ekime nasıl bakıyor?

Bir diğer açıdan kişinin karşıdaki kişileri kandırması günahtır. Bu da şu anlama gelmektedir. Saç ekimi yerine protez saç takan ve kendisine ait olmayan bir kişi karşıya saçlı bir görüntü sergileyeceği için uygun görülmemektedir. Oysa saç ekimi kişinin kendi saçlarından alınan köklerin saç dökülmesi yaşanan bölgelere nakli olduğu için üstelik kalıcı ve doğal bir işlem olduğundan yine bir günah olacağını bizler düşünmemekteyiz.

Sonuçta saç ekimi günah mı yoksa günah değil mi konusu da daha fazla bilgi talep edilmesi durumunda diyanet işleri fetva hattından bilgi alınmasını önermekteyiz…

Saç ekimi günah mı yazımıza sizlerde yorumlarınızı ekleyebilir aklınıza gelen sorularınızı bizlere iletebilirsiniz. Sonuçta İslam dini mantık dinidir ve Allahü Teala insanlara akıl ihsan eylemiş ve oku emrini vermiştir. Saç ekiminin uygun olması ve saç ekiminde ekilen köklerin çıkmasına izin veren de yine Allahü Tealadır.

Bizlerin konu ile ilgili yorumları bunlardır.

Kaynak;olarak diyanet sayfasına bakılabilir.