Saç ekimi öncesi ve sonrası olmak üzere ikiye ayrılır. Bu iki dönemde birbirinden önemlidir. Saç ekimine karar veren birinin saç ekimi yaptırmadan önce kesinlikle dikkat etmesi gereken kuralları vardır. Çoğu saç ekim merkezi bunlardan bahsetmeyebilir fakat saç ekiminden önce uyulması gereken kurallara uyulduğunda saç ekimi işlemleri kesinlikle çok daha konforlu geçmekte ve işlem sonrası komplikasyonlar olmamaktadır.

Saç ekimi merkeziniz neresi olursa olsun bu yazımızı okumadan ve uygulamadan kesinlikle saç ekimi yaptırmamalısınız. Dilerseniz madde madde saç ekimi öncesi hazırlık ve saç ekimi öncesi uyulması gereken kuralları nedenleriyle birlikte açıklayalım.

Saç ekimi yaptıracaklar dikkat ;

  1. Alkol kullanan kişilerin en az 1 hafta önceden alkol kullanımına ara vermesi gerekmektedir. Alkol kullanımı kanı sulandıracağı için saç ekimi sırasında aşırı miktarda kanamalara yol açabilmektedir. diğer bir sebebi de alkol kullanımı anestezinin etkisinin azaltacağı için alkol kullanlarda anestezi tam olarak etki etmeyebilir. İşlem sırasında sürekli olarak anestezi yapmak gerekebilir.
  2. Sigarayı bırakmak. Sigara içmek sadece akciğere değil tüm vücuda zararlıdır ve işlem öncesi sigarayı azaltmamak veya bırakmamak kandaki oksijen seviyenin çok düşük olmasını sağlayacağı için saç ekimi sonrası yeni ekim yapılan saç köklerinin ve hücrelerinin tam olarak beslenememesini sağlayacaktır. Sigara ayrıca tek başına enfeksiyon kaynağıdır ve saç ekimi sonrası enfeksiyon oluşmasına sebeb verebililmektedir.
  3. Saç ekimide gelemden önceki gün çok iyi dinlenmeli mümkünse en az 10 saat uyumalı ve dinç şekilde gelinmelidir. Çoğu kişi bu kurala uymadıkları için saç ekimi sırasında tansiyon düşmesi sebebi ile yorgun ve bitkin düşerek kendilerini çok zorlu bir ameliyatta gibi hissetmelerini sağlamaktadır.
  4. Saç ekimine geleceğiniz günün sabahında duş almalısınız çünkü en az üç gün duş alamayacağınız için kendinizi kötü hissedebilirsiniz.
  5. Saç ekimine gelirken önden giyilebilen gömlek tarzı kıyafetleri tercih ederseniz saç ekimi sonrası kıyafetlerinizi saçlara dokunmadan ve zarar vermeden giyebilir ve çıkarabilirsiniz. Dar yakalı kıyafetler kesinlikle tercih edilmemelidir.
  6. Alerjiniz veya geçirilmiş hastalıklarınız var ise söylemelisiniz gerekirse saç ekimi öncesi tedbir amaçlı başka uygulamalar yapılabilecektir.
  7. Mümkünse özel aracınızla gelinmemeli çünkü saç ekimi sonrası araç kullanmanızı çok önermiyor ve güvenli bulmamaktayız yada en azından işlem sonrası araç kullanabilecek bir yakınınızla gelirseniz bu sorunu ortadan kaldırmış bulunursunuz.
  8. Saç ekimine gelirken traş olmadan gelemlisiniz ki saçlı haliniz nasıl görülmeli ve ona göre saç ekimi planlanması yapılmalıdır. Zaten tüm saç ekim merkezleri işlem öncesi gerekli şekilde saç traşınızı yapacaktır.
  9. Saç ekimi öncesi çok heyecan varsa söylemelisiniz ve bizler gerekirse sakinleştiri vererek işleme daha rahat girmenize katkıda bulunmaktayız.
  10. Son olarakta saç ekiminde nasıl bir saç ön çizgisi istediğiniz yada saç ekiminde yoğunluğun nerelere olmasını istediğiniz söylemelisiniz. Bu işlemden sonra sizlerin istediği gibi saç ekimini sağlayacağı için memnuniyetinizi olumlu yönde artıracaktır.

Saç ekimi basit bir işlemde olsa da kesinlikle yazdığımız bu kurullara uyulduğunda basit bir işlem olacaktır aksi durumda olumsuzluklarla karşılaşmanız veya mezuniyet seviyenizin az olmasına sebep verebilecektir.

Unutayın Saç Ekimi Öncesinde ve sonrasıda yapacaklarınız sizlerin elindedir ve sizlerin saç ekiminden alacağı sonuçları pozitif anlamında etkileyecektir.