Saç ekimi düşünen ve karar veren herkesin aklına yeni bir soru gelmektedir. Saç ekim tekniği nedir, saç ekiminde hangi teknikler vardır, saç ekiminde en iyi teknik hangisidir veya hangi saç ekim tekniği ile saç seçmeliyim gibi bir sürü soru kafaları kurcalamaktadır.

Saç ekimi düşünen ve saç ekimi teknikleri arasında kararsız kalan herkesi aydınlatacak detaylı bir saç ekim teknikleri nelerdir yazımızı yazmaya karar verdik. Bu saç ekim teknikleri yazımız ile kafalarda oluşan soru işaretlerini ortadan kaldırmak istiyoruz.

Saç ekimi teknikleri ve uygulama sonuçlarına dair ve bu saç ekim tekniklerinden hangisini neden seçmelisiniz yazımızı okuduktan sonra umarım sizlere yardımcı olmuş olabiliriz.

Saç ekim teknikleri nelerdir?

 1. Fut Yönetimi ile Saç Ekim
  fut saç ekimi sonrası

  fut yöntemi sonrası kalan izler

  Fut yöntemi ile saç ekimi cerrahi bir İşlemdir ve iz bırakır. Fut yöntemi donör bölgede bulunan ve ekilmesi planlanan sağlıklı saç köklerini almak için kullanılan kök alım yöntemidir.

 2. Fue Yöntemi ile Saç Ekimi
  FUE SAÇ EKİM SONRASI

  fue sonrası ilk görüntü

  Fue Saç ekimi cerrahi bir işlem değildir ve İz bırakmayan kök alım yöntemi olarak tüm dünyada aktif kullanılan saç kökü alım yöntemidir. Fue yöntemi saç ekiminde en ideal saç kökü alım yöntemidir.

 3. Robotik Fue ile Saç Ekimi
  robotik saç ekimi

  robotik saç ekimi

  Robotik fue sacado ekimi yine fue mantısı ile çalışan ve donör bölgede bulunan sağlıklı saç köklerini önce haritalama ve sağlıklı köklerin işaretlenmesi ve fue yöntemini otomatik robot yardımıyla yapılması işlemine denir. Fakat ülkemizde çok yüksek fiyatlarla sunulmasından ayrıca yeterince yüksek sayıda kök çıkaramamasından dolayı çok tercih edilmemektedir.

 4. DHİ Saç Ekimi
  dhi saç ekimi

  dhi saç ekimi

  DHİ saç ekimi fut ve fue gibi kök alımı yöntemi değildir. DHİ yöntemi saç ekilmesinde kullanılan bir yöntem olup bir kaç isimli anılmaktadır. Kalem yöndemi ile saç ekimi veya Choi Yöntemi ile saç ekimi diyede geçmektedir.

 5. Safir Saç Ekimi

  Safir saç ekimi adından da anlaşılacağı üzere doğada değerli maden olarak bulunan safir elementinden elde edildiği için almaktadır. Safirden elde edilen ve saç ekiminde kanal açmak için kullanılan çok özel bir kanal açma cihazıdır. Pahalı oluşundan dolayı çoğu saç ekim merkezi tarafından kullanılmamaktadır.
  Safir uçlarla açılan saç kanalları saçın kök yapısına çok uygun olduğundan saç ekiminde kolaylık ve doğallık sağlamaktadır ve doğal elementlerden elde edildiği için cilde zarar vermeden saç köklerinin yerleştirileceği kanalların açılmasına olanak sağlamaktadır.

  safir yöntemle saç ekimi

  safir tekniği saç ekim cihazları

 6. Ağrısız Saç Ekimi
  ağrısız saç ekimi

  iğnesiz saç ekim cihazı

  Gümü seven dikenine katlanır misali saç ekiminde de ufak tefek ağrılar ve acıların olması normaldir. Gelişen teknolojiler sayesinde günümüzde iğnesiz lokal anestezi yapabilen cihazlar çıkmaya ve kullanılmaya başlanmış bulunmaktadır. Saç ekiminde ağrı başlangıç kısmında olur sadece ama iğne ve ağrı olmasın diyenlere ağrısız saç ekimi yapmak mümkündür.

Güncel saç ekim teknikleri nelerdir?

1 – Fut Yöntemi; Fut yöntemi saç ekiminde donör (ense) bölgesinin cerrahi kesi uygulanarak kafa cildinin bir kısmının kesilerek çıkarılması ve çıkarılan deri parçası üzerinde bulunan saç köklerinin steril bir masa üzerinde saç köklerinin tek tek çıkarılması ve çıkarıldıktan sonra kesilen cildin tamamen çöpe atılması ile sonuçlanan enfeksiyona oluşumuna açık ve çok az sayıda saç kökü elde edilebilen yöntemdir.

Fut yönteminde kafada oluşan kesi bölgesi birleştirilir ama maalesef büyük çirkin bir görüntü ömür kalır ve daha sonraları bu iz yüzünden psikolojik problem yaşanması olasıdır.

İstanbul saç nakil merkezi olarak fut yöntemi uygulamamakta ve önermemekteyiz.

2 – Fue Yöntemi; Fue yöntemi ile saç kökleri kesik, kalıcı iz, yara, gibi durumlar oluşmadan özel fue cihazı sayesinde donör bölgeden tek tek çıkarılmasına denir.

Bu fue yönteminde kişinin saç kalınlığına göre özel fue ucu seçilebilir. Fue cihazlarının ucunda saç kökünü almaya yarayan alete punç denilir. Punç’ların kalınlığı ve uzunluğu kişiye özel olarak seçilir ve sadece tek kullanımlıktır.

Fue yöntemi şuan Avrupa’da ve Amerika’da olduğu gibi ülkemizde de tercih edilen ilk yöntemdir. Fue yöntemi tamamen tecrübe gerektiren ve genç dinamik saç ekim uzmanlarının saç kökü yönünü ve saçın yapısını iyi analiz etmesi ile yüksek sayıda sağlıklı greft’lerin alınmasını sağlayan yöntemdir. Tecrübesiz fue uzmanı asla sağlıklı saç kökü çıkaramayacak ve çıkarılan saç kökleride ziyan olacaktır.

3 – DHİ Saç Ekimi ; DHİ ( Direct hair implant – direkt saç ekimi ) saç ekimi diğer değişi ile kalem yöntemi ile saç ekimi genellikle saç sıklaştırma ve traşsız saç ekimi veya kaş ekimi gibi uygulamalarda tercih edilmektedir.

DHİ saç ekiminde saç kökleri yine fue yöntemi ile donör bölgeden alınır ve steril şartlarsa saç köklerinin tek tek dizilmesi sayılması ve DHİ cihazlarının içlerine yerleştirilmesi ile devam eder. Normalde saç ekiminde saç kökü sayısı kadar saçsız alana saç kökleri için kanal açılması gerekirken DHİ yönteminde kalem tarzında olan yapısı ve ucundaki iğnesi ile saçsız alana hem kanal açılır açılan kanalada kalemin içinde var olan saç kökü yerleştirilir.

DHİ yönteminde tek kişi saç ekebilir ve bu yüzden saç ekim süresi çok uzayabilir. DHİ yöntemi ile 2000 greft altındanki saç ekimleri, kaş ekimleri ve saç ve sakal sıklaştırmaları için uygunken full kel bir kişiye saç ekiminde DHİ yöntemi ile saç ekimi uygun değildir. İstanbul saç nakil merkezi olarak yoğun saç ekimi düşünen kişilere DHİ yöntemi tavsiye etmemekteyiz.

4- Ağrısız – Acısız – İğnesiz Saç Ekimi ; Saç ekiminde bizlere gelen soruların başında saç ekiminde ağrı ve acı olup olmadığıdır. Her gün gelişen saç ekimi teknolojilerine bir yenisi daha eklenmiş olup ağrısız acısız saç ekimi artık mümkün hale gelmiştir.

Saç ekimi cilt altı uygulama olarak geçtiğinden dolayı genel anestezi ile yapılmamaktadır. Çünkü genel anestezi evet konforlu olsa bile uyuturken verilen ilaçlar çok ağırdır ve tüm herkesin bünyesi kaldıramayabilir ayrıca entübasyon yapmak gerekir ki çok zor bir uygulamadır.

Bu yüzden saç ekimleri lokal anestezi ile yapılır fakat lokal anestezi işlemde sağlayacağı konfor için öncelikle yaklaşık 25-30 arası kafaya iğne yapılır bu iğneler de saç ekiminin ağrılı acılı olan tek kısmıdır. Şimdi ise ağrısız saç ekimi sayesinde iğnesiz lokal anestezi yapabiliyoruz bu sayede saç ekimi tam anlamıyla konforlu bir hal alıyor.

Saç ekimlerinde sizde iğnesiz-acısız-ağrısız saç ekimlerini seçebilirsiniz ve saçnakilmerkezi olarak bizlerde kesinlikle önermekteyiz.